Megjelent az Eszmék könyve c. politikai és történelmi kiadvány
Megjelent az Eszmék könyve c. 604 oldalas kiadvány, amely több mint 60 ideológia történetét és főbb eszméit tartalmazza. A könyvet Frank Robin és Lars Ritter írta, hozzájuk pedig olyan társszerzők csatlakoztak, mint Dörner Csenge, Czeferner Dóra, Muzslai Krisztina és Fodor Gergő.
A szerzők a következőképpen nyilatkoztak könyvükről:
"Könyvünk célja az ideológiák és történetük, főbb eszméik és logikájuk közérthető, rövid bemutatása, valamint a kapcsolódó történelmi események futólagos áttekintése és az egyes témákhoz tartozó fogalmak tárgyilagos, értékítélettől mentes magyarázása. Jelen mű ízelítője a Politikai filozófiák zsebkönyve (2021), amely meglehetősen rövid terjedelme révén éppen csak betekintést engedett az ideológiák bonyolult világába, és csupán a kezdet volt azok számára, akiknek – érthető módon – nem elegendő egy ötvenoldalas kiadvány; az Eszmék könyve (2022) már továbblépés az előételre. Bár terjedelemben messze felülmúlja zsebkönyvünket, enciklopédikus és összefoglaló jellege miatt mégsem mélyül el túlságosan a tárgyalt fejezetekben, ami azon szándékunkat hivatott tükrözni, hogy a jövőben számos, szigorúan az egyes témákra fókuszáló művet fogunk kiadni – tulajdonképpen ezek lesznek a főfogások.
Fontos tisztázni, hogy ez a könyv egy ismeretterjesztő mű, nem pedig tudományos szakirodalom, így nem akar túl sok lenni, továbbá a kevesebb néha több elvére épül. Ez azt jelenti, hogy mindenekelőtt nem professzoroknak és akadémikusoknak ajánljuk, hanem többek közt olyan középiskolásoknak és egyetemistáknak, akik érdeklődnek a politika iránt, ám nem akarnak vagy nincs idejük arra, hogy több száz könyvet kézbe véve gyűjtsenek információt műveltségük megszerzéséhez. Az Eszmék könyve összességében nem más, mint egy elfogulatlanul megírt politikai és ideológiai gyorstalpaló; nem magasztaltunk és nem kritizáltunk; egy-egy adott eszmerendszer toposzait az élvezhetőség és a nagyobb hitelesség kedvéért saját narratívájában, saját szemszögéből írtuk meg. Ezzel az volt a szándékunk, hogy mindegyik ideológiát úgy mutassunk be, ahogyan annak képviselői is tennék, éppen ezért nem törekedtünk az adott ideológia vagy annak teoretikusa állításainak kétségbevonására és helyreigazítására. Rendkívül fontos, hogy az ideológiák bűneiről és az egyes követőik, politikusaik által végrehajtott szörnyűségekről, népirtásokról ebben a könyvben nem esik szó, mivel egyrészt nem célunk az ideológiákra vonatkozó antipátia vagy szimpátia kiváltása, másrészt meggyőződésünk, hogy ezen történetek elmesélése ilyesmire nem is volna alkalmas. Így tehát csak azért, hogy megfeleljünk a társadalmi és talán akadémiai elvárásoknak, nem tértünk ki a száz másik könyv által már a végletekig sulykolt és koptatott olyan történelmi eseményekre, amelyek emberek tömeges halálával végződtek. Úgy gondoljuk, kivétel nélkül minden eszmerendszer és vallás nevében követtek el elítélendő cselekedeteket, és valószínűleg a jövőben még számtalanszor fognak is. Egy gyorstalpalóban ugyanakkor nem élvezhet prioritást a liberalizmus, konzervativizmus, szocializmus, anarchizmus, fasizmus és egyéb ideológiák számlájára írt tömeggyilkosságok felderítése és részletes bemutatása. Amennyiben a kedves olvasó minderre nincs tekintettel, könnyen csalódhat, sőt még egy-egy ideológia propagandájának is ítélheti könyvünket.
Ahogy említettük, írásunk nem szakirodalom, ezért a lábjegyzeteket és a nyomtatott bibliográfiát elhagytuk, ezzel körülbelül felére csökkentve a felhasználandó papírmennyiséget. A nyomtatott könyv megvalósulásához szükséges minden erőforrást lelkes követőink szerény adományaiból gyűjtöttük össze, ami egyértelműen az Eszmék könyve iránti igényt jelezte. Minthogy a költségvetés véges volt, a szakmai szintű korrektori, lektori munkát nem állt módunkban megfizetni, sőt még a tördelést és a grafikákat is nekünk kellett elkészíteni, ezért minden kedves olvasót megkérünk, amennyiben ideje engedi, segítsen azzal, hogy az ideologiaktarhaza@gmail.com címre elküldi a felfedezett elgépeléseket, nyelvtani és tördelési hibákat. Ezenfelül a könyvet és a benne tárgyalt témákat, a tárgyalás és/vagy a bemutatás módját illető kritikát és vitatást, javaslatot és helyreigazítást nagy örömmel fogadunk. Mindez azért fontos, mert a következő kiadás tartalmát szeretnénk a lehető legtökéletesebbre csiszolni; nem beszélve arról, hogy angol nyelven is meg akarjuk jelentetni a jövőben.
Ami a könyv külsőségeit illeti: törekedtünk a tőlünk megszokott stílusra, továbbá szakítottunk az ismeretterjesztő könyvekre jellemző, hagyományosan egyszerű dizájnnal. A borító – ami egyesekben esetleg a túlzsúfoltság és a giccs érzetét keltheti – lényegileg figyelemfelkeltő célzattal készült olyanra, amilyenre. Amennyiben az Eszmék könyve valaha egy könyvkereskedelmi üzlet polcaira kerülne, a hétköznapi, klasszikus és visszafogott külsejű könyvek között kívánatos lehet. A borítót két világháború közti, illetve második világháborús és hidegháborús plakátok elemei alkotják, de nem csupán ész nélkül egymás mellé rakosgatva: a borító egészének komoly jelentéstartalma van, melynek felfedezését az olvasóra bízzuk.
A szövegek stilisztikai megmunkálásával kapcsolatban fontosnak tartottuk, hogy mind az érdeklődő laikusok, mind a témában jártas olvasók számára egyaránt érthető módon fejezzük ki magunkat, így tehát mind a fogalmazás, mind a szakkifejezések használata terén igyekeztünk az aranyközéputat megtalálni. A személyek, szervezetek és mozgalmak neveit mindenütt vastagon kiemeltük, hogy az olvasó könnyebben megtalálhassa azokat a könyv lapozgatása közben, továbbá – mivel a könyv elsősorban laikusok számára készült, és nem számíthattunk arra, hogy minden olvasó ismerni fogja a történelmi események pontos dátumait, vagy a személyek születési és halálozási éveit – szinte minden esetben feltüntettük az évszámokat a nevek, irodalmi művek és események után. Ha valaki az elejétől a végéig elolvassa, biztosan úgy fogja érezni, hogy tudása óriásit nőtt, sőt talán még azok is megjegyeznek majd jó néhány évszámot, akiknek ez nem az erőssége. Ami fontos, hogy több fejezetben használtunk anakronisztikus (elavult) és különböző ideológiák teoretikusai által gyakran használt, sajátos fogalmakat is, melyek mind az adott ideológia hű bemutatását szolgálják.
Ami még magyarázatra szorulhat, az egyrészt a bizonyos fejezetek terjedelmében mutatkozó aránytalanul nagy különbség. Az olvasó többször úgy érezheti, hogy egy ideológiát nem fejtettünk ki eléggé, túl rövid lett a többihez képest, ugyanakkor fontos megérteni, hogy az aránytalanságnak oka van: az eredetileg 500 oldalasnak szánt könyv 600 oldalnál is hosszabb lett, ahhoz pedig ragaszkodtunk, hogy több kötetre ne legyen szükség. Emiatt találkozni fogtok olyan eszmerendszerekkel, amelyekről csak 3-5 oldalt, valamint olyannal is, amelyről 10-15 oldalnál is többet írtunk. A hely szűkössége miatt mérlegelnünk kellett, mely témákat érdemes jobban kibontani, és melyekről elegendő egy valóban nagyon rövid, de elégséges ismertető. Ezenfelül szót kell ejteni arról is, hogy a könyvben csak a leglényegesebb ideológiák szerepelnek; természetesen ennél sokkal több létezik, de többre nem volt lehetőségünk kitérni, még említés szinten sem. Egy ideológia bemutatása rendszerint két részből áll: rövid történelmi áttekintő és a főbb eszmék ismertetése – mindazonáltal van egy-két olyan fejezet, ami ettől eltér. A struktúra ilyetén elgondolása saját ötleten alapul, reményeink szerint átláthatóbbá teszi a művet, és a benne való keresést és tájékozódást nagyban segíti. Ugyanakkor mindez magában foglal bizonyos mértékű kísérletezést, aminek eredményességében nem vagyunk és nem is lehetünk százszázalékosan biztosak – ezért az olvasók türelmét, megértését és segítségét kérjük."
A nyomtatott könyv tulajdonságai:
Oldal: 604
Terjedelem: 200 ezer szó
Méret: 148 × 210 mm (A/5)
Gerincvastagság: 3,7cm
Súly: 1,2 kg
Borító: Keménytáblás (Escaboard 2.50 mm 1575 g/m2)
Belív: Matt műnyomó 115 g
A könyv megrendelhető a www.itwebaruhaz.hu oldalon, november 20-ig kedvezményesen!